loader
 • آبتین - Abtin
خبر ها و تازه ها

پرسش و پاسخ

 • +
  آیا بانک اطلاعاتی بغیر از نت وات و کراپ وات جهت دسترسی به تبخیر تعرق انواع گیاهان در مناطق مختلف ایران وجود دارد میتوانید معرفی کنید؟ با تشکر
  در حال حاضر هیچ بانک اطلاعاتی مربوط به تبخیر تعرق گیاهان مختلف در مناطق مختلف ایران به جز نت-وات و اپتی-وات که نسخه توسعه یافته همان نت-وات است، وجود ندارد. شایان ذکر است نرم افزار کراپ-وات را نیز نمی توان به عنوان بانک اطلاعاتی تبخیر تعرق دانست، بلکه می توان به عنوان یک نرم افزار بسیار معتبر از سازمان خواربار و کشاورزی جهانی (فائو) جهت برآورد و محاسبه پارامتر تبخیر تعرق گیاه مرجع و به دنبال آن نیاز آبی گیاهان مختلف در نظر گرفت
  از طرفی نرم افزار       آبتینوات نیز وجود دارد که اخیرا طراحی و توسعه داده شده است. اما علیرغم قابلیت های بالای آن، این نرم افزار تنها برای استان قزوین تهیه شده است و پایگاه اطلاعاتی آن مربوط به استان قزوین می باشد..
 • +
  با سلام میخواستم بپرسم که اتصالات پیچی را میتوان برای شبکه آبیاری بارانی به کار برد؟
   با توجه به ماهیت کاری اتصالات رزوه ای(پیچی) و خطر در رفتگی اتصال، استفاده اتصالات رزوه ای برای سیستم های آبیاری بارانی توصیه نمی شود. ولی استفاده از اتصالات مذکور برای سامانه های آبیاری قطره ای به شرط استاندارد بودن اتصالات بلامانع می باشد.
 • +
  تنظیم آبپاش PGP  به چه صورت است؟
  تنظیم این آبپاشها که در فضای سبز کاربرد وسیعی دارند،بوسیله آچارمخصوصی می باشد که با خرید آبپاشها دراختیار بهره بردار قرار میگیرند.روش تنظیم شعاع پاشش و همچنین زاویه پاشش بصورت ویدئو در بخش اطلاعات فنی سایت آبتین در دسترس علاقمندان می باشد.
 • +
  سوال:
  با سلام می خواستم بپرسم که آیا برای انتخاب شیر برقی در سیستم های آبیاری ضوابط خاصی وجود دارد؟
   
   در پاسخ به این سوال ذکر این نکته ضروری است که بهترین مرجع پاسخگویی به اینچنین سوالات شرکتهای سازنده مربوطه می باشند. با این وجود قوانین کلی زیر در این خصوص می توانند مفید باشند:
  1-دبی عبوری از شیر نباید افتی بیش از 10 درصد فشار استاتیک موجود در خط لوله را ایجاد نماید.
  2-سایز مناسب هر شیر برابر بزرگترین خط لوله بوده و یا نهایتاً یک سایز کوچکتر از آن  می باشد.
  3- سایز شیر به هیچ عنوان نباید بزرگتر از سایز خط لوله باشد مگر در موارد خاص
   

 • +
  آیا در انتخاب دبی قطره چکان بافت خاک تاثیر گذار می باشد؟
  پاسخ این سوال مثبت می باشد. با توجه به ارتباط بافت خاک با قطر پیاز رطوبتی می توان گفت هرچه بافت خاک سنگین تر باشد می توان قطره چکانهای بادبی بیشتر را بکار برد. البته این موضوع دارای ضوابط معینی می باشد که طراحان می بایست مد نظر قرار دهند.
 • +
  سلام، در برآورد نیاز آبی گیاه مرجع استفاده از چه روابطی پیشنهاد می‏شود؟ با تشکر
  سلام، معادلات و روابط بسیاری برای محاسبه تبخیرتعرق گیاه مرجع رایج است. اما، با توجه به مراجع علمی معتبر، روش پنمن-مانتیس موجود در نشریه FAO 56 می‏تواند معتبرترین روش باشد. اگرچه پارامترهای زیادی برای استفاده از آن لازم است، اما روابطی وجود دارد که در صورت مواجهه با داده‏های کم باز هم می‏توان از آن استفاده کرد. همچنین اگر اطلاعاتی از موقعیت مورد نظر موجود نباشد، باید به کمک نزدیکترین ایستگاه‏ها مقدار آن را درونیابی کرد.
 • +
  مزایای استفاده از تجهیزات کنترل دور در راه اندازی الکتروپمپها چیست؟
  استفاده از تجهیزات کنترل دور الکتروپمپها مزایای زیادی دارد. پیش از آن می خواهم نظر شما را به این نکته جلب نمایم که این مزایای تنها به راه اندازی الکتروپمپها محدود نمی شود
  1- کاهش استهلاک الکتروپمپ و تجهیزات مکانیکی به دلیل استارت و استاپ نرم سیستم
  2-کاهش مصرف انرژی به دلیل تناسب نیاز سیستم آبیاری با هد تولیدی الکتروپمها
  3-کاهش نیازبه نیروی اپراتوری
  4-امکان اطلاع از نشت بخشی از سامانه آبیاری و مشخص نمودن تقریبی محل نشت
 • +
  چرا ارزیابی شبکه های آبیاری تحت فشار تا این حد مورد توجه شرکت آبتین قرار دارد؟
  همانطور که میدانید کشور ایران در منطقه خشک واقع شده است که این موضوع بهینه سازی در مصرف آب را گریز ناپذیر نموده است. در این بین گسترش شبکه های  آبیاری تحت فشار از راهکارهای اسای رفع مشکل  کم آبی می باشد. ولی چنانچه نگاه ما به توسعه شبکه های آبیاری یکجانبه باشد و عملکرد خودرا ارزیابی نکنیم قطعاً به نتیجه دلخواه نخواهم رسید. شرکت طرح اندیشان آبتین با درک حساسیت این موضوع اقدام به طرح آن در محافل علمی و اجرایی کشور نموده است و در این راستا کارگاه های متعددی را در دانشگاهها،شرکت های آب منطقه ای و همچنین سازمان های جهاد کشاورزی برگزار نموده است.همچنین تاکنون شبکه های آبیاری کشت وصنعت های متعددی را از جمله کشت و صنعت مغان مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است.
 • +
  سلام، بنده در یک طرح آبیاری تحت فشار کار میکنم. میخواستم بپرسم که چگونه میتوان مطمئن شد که شیرآلات و اتصالات مورد نیاز با رینگ و فلنج های لوله ها هماهنگ می باشد.
  سلام
  موردی که شما مطرح فرمودید یکی از نکات مهمی است که طراحان می بایست در طرحهای آبیاری مد نظر قرار دهند. دوست عزیز برای اطمینان از هماهنگی تجهیزات می بایست لوازم مورد نظر با استاندارد های یکسان تولید شده باشند. به عنوان مثال استاندارد سوراخ کاری فلنج شیر آلات فلزی می بایست با استاندارد سوراخکاری رینگ های فلزی مورد استفاده یکسان باشد.
 • +
  اخیراً در جنوب کشور طرحهای آبیاری و زهکشی با قراردادهای EPC در حال انجام میباشد.در صورت امکان محاسن این گونه طرحها را بفرمائید.
  با سلام و تشکر از سوال خوبتان
  قرارداد های اجرایی در کشور ما عمدتاً بصورت سه (کارفرما، مشاور،پیمانکار)منعقد می شوند که مدتی است در کشورهای پیشرفته به دلایل زیادی از جمله تطویل زمان پروژه ها منسوخ شده اند.
  قراردادهای EPC این امکان را به کارفرمایان میدهد که پروژه های خود را در زمان برنامه ریزی شده به پایان برسانند. این نوع قراردادها با گره زدن منافع مشاوران با پیمانکاران باعث افزایش مسئولیت پذیری عملیات اجرایی و کاهش بوروکراسی اداری جهت دریافت دستورکارهاو نفشه مشخصات اجرایی پروژه میشوند.به طوریکه در صورت تطویل زمان پاسخگویی مشاور حق الزحمه او نیز تحت الشعاع تاخیر در ارائه اسناد میگردد.
  البته لازم به ذکر است اینگونه قراردادها درکشور ما از طرحهای نفتی شروع شده و برای اولین بار در حوزه آب کشاورزی در استان خوزستان اجرایی شده است.
سوال خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
*
آدرس ایمیل
*
سوال
*